O NÁS...

Celý život jsem vyrůstala mezi psy. Když mi bylo 5 let, rodiče si pořídili štěně plemene čau čau. Byla to krásná fenka jako medvídek a v chovatelské stanici mých rodičů Lan-Čov odchovala tři vrhy.

Už od malička jsem si přála mít vlastního psa, se kterým bych mohla také cvičit. Mým snem byl německý ovčák a štěně tohoto plemene jsem si také v roce 1979 mohla koupit. Byl to pes Redy (bez PP), se kterým jsem pravidelně cvičila a složila zkoušky z výkonu ZM, ZVV1 a ZVV2 (více zkoušek tenkrát jako pes bez PP skládat nemohl). Zúčastnili jsme se spolu Mistrovství mládeže a několikrát i Mistrovství branného víceboje kynologů.

Vždy se mi líbili dlouhosrstí němečtí ovčáci i jiná dlouhosrstá plemena psů. V roce 1987 jsem se byla s kamarádkou podívat na výstavě psů, kde jsem poprvé uviděla belgického ovčáka tervuerena, tehdy téměř neznámé plemeno. Tenhle krasavec se mi hrozně zalíbil a od té doby jsem byla rozhodnuta, že si tervuerena také jednou pořídím.

A v roce 1988 jsem si jela pro mou první fenku belgického ovčáka – tervuerenku Arno Borreli – do Prahy k panu Kurtzovi. Arna byla již tříměsíční a od půl roka jsem s ní začala pravidelně docházet na cvičiště. Byla velice temperamentní i ve velkém vedru, a to se mi velice líbilo. Cviky se učila velice rychle a byla moc šikovná. V roce jsme složily zkoušku ZM, v roce a půl ZVV1 a ve dvou a půl letech ZVV2. Ve svých deseti letech bez problémů složila obranářskou speciálku (ZPO1) na známku velmi dobře. Arna vynikala úžasnou chutí do práce, byla výborná stopařka i obranářka. Ale byla úspěšná i na výstavách. Její úspěchy začaly již ve třídě mladých (několikrát vítězka třídy mladých) a pokračovaly získáváním mnoha titulů CAC i šampionátu ČSFR (a ještě později se úspěšně účastnila výstav i ve třídě veteránů). Arna se stala zakladatelkou chovu mé chovatelské stanice Arabat CS (později Dog Arabat), kde odchovala 5 krásných vrhů a byla výbornou matkou. Arna se dožila krásných 14,5 let a i když nyní mám belgické ovčáky i z jiných linií, je její krev v mé chovatelské stanici zastoupena Arninou dcerou – Edis Arabat.

Nikdy jsem nelitovala, že jsem si pořídila právě belgického ovčáka. Je to plemeno velice inteligentní a citlivé, silně vázané na svého pána, ale zároveň milující celou rodinu, ve které žije. Je to také plemeno s úžasným citem pro děti. Belgický ovčák je na první pohled typickým ovčáckým psem působícím ušlechtile a elegantně. Je ideálním psem pro toho, kdo hledá veselého, temperamentního, spolehlivého, všestranného a plně oddaného kamaráda, psa pro rodinu i výcvik. A právě pro všechny tyto své exteriérové a charakterové vlastnosti se belgičák trvale a hluboce usadil také v mém srdci.